Iskolánk Erasmus programjának köszönhetően október közepén 16 lelkes diák és 2 „mindenre elszánt” tanár látogatott iskolánkba Ciprusról. A csoport egy részét barátként üdvözölhették a Klébi tanulói, hiszen márciusban mi utaztunk Ciprusra, hogy megismerkedjünk az ország kultúrájával, történelmével, nevezetességeivel és egy ciprusi iskola mindennapjaival. Az Erasmus program egyik kiemelt célja a diákok közötti kapcsolatépítés, amire a budapesti látogatás alkalmával is lehetőség nyílt. A Magyarországon töltött hét során több, mint 20 klébis gimnazista csatlakozott hosszabb-rövidebb időre vendégeinkhez, hogy közösen mutassuk meg nekik országunk nevezetességeit, iskolánk működését, vagy éppen a magyar konyha messze földön híres ízeit. Noha a ciprusi diákok elsődleges kulináris élvezeteit a helyi Burger King és McDonald’s éttermek nyújtották, sikerült megismertetni velük a gulyáslevest, a lángost, sőt a kürtőskalácsot is.
A fővárosunkban töltött napok során a fiatalok próbára tehették logikai gondolkodásukat egy szabadulószobában, betekintést nyerhettek országunk múltjába a Budai Várban töltött nap során. Ellátogattunk az Operaházba, a Szent István Bazilikába, megnéztük a Hősök terét, Vajdahunyad várát, a díjnyertes Néprajzi Múzeumot és a Magyar Zene Házát. A MOL Torony tetejéről csodás kilátásban gyönyörködhettek vendégeink és a klébis kísérő diákok.
Budapesten kívül Esztergomban, Visegrádon és Szentendrén tettük tiszteletünket.
Az iskolában töltött nap folyamán a ciprusi delegációt Rósa Viktor igazgató úr köszöntötte, majd Enyedi Ambrus prezentációját hallhatták/nézhették meg Budapestről, Magyarországról. Ez után a klébis diákok vezetésével megismerkedhettek iskolánk elveivel, a Klébi épületével és természetesen az iskolánk nyújtotta lehetőségekkel is. 11 órától vendégeink részt vehettek Gyurik Mike tanár úr angol nyelvű fizika faktján, valamint beültek egy angolórára is Balázs Júlia tanárnőhöz és Klein Péter tanár úrhoz. A „szellemi táplálék” után a csoport tagjainak éhségét gulyáslevessel és némi rágcsálnivalóval próbáltuk csillapítani. A délután fénypontja az aikidó bemutató és az azt követő falmászás volt, amit a diákok mellett a ciprusi tanárnő is kipróbált.
A budapesti hét programját képezte még a nyári bobozás (Visegrád), a must készítés (Szentendre, Skanzen) valamint a dunai hajókázás is.
A látogatás igazán gyümölcsözőnek bizonyult, új kapcsolatok alakultak, új barátságok szövődtek, a ciprusi diákok, tanárok pedig sok-sok élménnyel és emlékkel tértek haza. Az utazás után több ciprusi diák is Budapesten tervezi végezni egyetemi tanulmányait, ami talán a magyarországi látogatás sikerének legnagyobb fokmérője!
A programok összeállításáért és lebonyolításáért első sorban Matus Eszter tanárnőnek tartozunk köszönettel, azonban a látogatás sikeréhez elengedhetetlen volt Právics Barnabás volt diákunk önzetlen segítsége, illetve jelen diákjaink lelkes közreműködése és a Klébi tantestületének támogatása.
Klein Péter